Jdi na obsah Jdi na menu

86.památka posvěcení chrámu

40 let od jeho rekonstrukce

9.srpna 2009

 

 Druhá srpnová neděle, podobně jako ta loňská, nám připravila nádherné slunečné počasí. Smilovičtí dechováci už od devíti hodin koncertovali před kostelem, do kterého se z nejrůznějších koutů sjížděli a scházeli účastníci bohoslužby.

            ObrazekNašim vzácným hostem byl pastor Kazimierz Suchanek, pamětník a iniciátor přestavby kostela z let 1968-69. Bylo nesmírně poutavé poslouchat jeho vzpomínky na onu dobu, například na 21.srpen 68, kdy do naši země vtrhla ruská vojska a naši presbyteři jakoby se nic nedělo, začali toho rána s výkopem základu nového oltářního prostoru! Už za rok, 24.8.1969 se přestavěná kaple otevírala. Pastor ve svém kázání navázal na podobenství o perle na poli. Zmínil, že i my jsme za těch 40 a více let mnohé nastřádali a možná je čas, tu a tam něčeho se zbavovat, vzdát, abychom měli sílu a prostředky opět nalézt to podstatné, onu vzácnou perlu Božího království.  

 V programu slavnostní bohoslužby zazněly také písně našeho pěveckého sboru. Zaujala především novinka od našeho významného skladatele Hławiczky : Głos Pański, náročná skladba, se kterou se ovšem naši zpěváci výborně vypořádali. V průběhu bohoslužby byla složena sbírka, kterou jsme symbolicky věnovali na dostavbu nového evangelického kostela v Písku u Jablunkova. Pamětní bohoslužba poté vyvrcholila Zpovědí a Večeři Páně.

 Díky Bohu za minulých 40 let, i za léta ještě dávnější. Asi to každý z nás potřebuje, uvědomovat si, že naše víra a služba stojí významnou měrou vedle současné inspirace a vedení Ducha svatého, i na ramenou služby a víry našich předků.

 

 pastor Vlastimil Ciesar


 

Náhledy fotografií ze složky Památka posvěcení 09