Jdi na obsah Jdi na menu
 
V krásné podzimní odpoledne 26.října  se u nás v kostele sešli přátelé Izraele, aby se setkali se sestrou Ludmilou Hallerovou z Prahy.

Sestra Hallerová ve svých 80 létech pořádá inspirativní zájezdy do Svaté země, a zároveň navštěvuje církve a sdílí se svými hlubokými znalostmi a zkušenostmi, které s touto zemí i jejím lidem má. Obrazek

V přednášce zazněly některé zajímavosti, jako například ta, že na počátku myšlenky o vzniku novodobého státu Izrael stála Dreyfussová aféra. Alfred Dreyfuss byl židovským důstojníkem francouzského generálního štábu. Byl nespravedlivě nařčen ze špionáže. Novinář Theodor Herzl, který v té době pracoval jako dopisovatel prestižního rakouského listu Neue Freie Presse, byl tímto případem velmi zaujat. Pod tlakem všeobecného antisemitismu, jaký vládl v Evropě koncem 19.století dospěl k závěru, že Židé by se měli soustředit ve vlastním státě. Herzl později inicioval vznik Sionistické organizace. Na jejím první kongresu si prý zaznamenal do zápisníku: Dnes zakládám stát Izrael a do 50 let se to stane. Bylo to v roce 1896 v Basilei. V roce 1948 se to skutečně stalo.

Se vznikem státu Izrael v květnu 1948 se pojí další milá perlička. Tehdejší první ministerský předseda nově vzniklého státu Ben Gurion byl dotázán, na vlajku nové země. Vypráví se, že si vypůjčil klasickou židovskou modlitební šálu, doprostřed namaloval Davidovu šesticípou hvězdu a vlajka Izraele byla na světě.

Velmi zajímavé bylo také povídání o tamnějších Arabech, mezi nimiž je mnoho křesťanů, anebo o společných židovsko-arabských táborech mládeže, které jsou pořádány v pouštích.
Obrazek
Sestra Hallerová si nakonec svého povídání s námi také zazpívala. Vedle známé písně Hevenu Shalom alechem to byla nová píseň David Melek Izrael.

Takže Shalom a příštím rokem možná v Jeruzalémě !

horymil slezský
 

Náhledy fotografií ze složky Ludmila Hallerová

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář