Jdi na obsah Jdi na menu
Když Cyril a Metoděj konečně dorazili na Velkou Moravu, našli zde pohany uctívající sochu Radegasta. Metoděj na nic nečekal a rozhodným způsobem sochu zrušil. Udiveným domorodcům tak zbylo jen to pivo, které solunští bratři nakonec tolerovali.
Obrazek
Metoděj nás potom pozval k hledání dalších věrozvěstů Evropy, o kterých jsme toho zatím mnoho nevěděli. Naše 3 expedice se nejprve vydaly do kostela, kde našly symboly hledaných svatých. Symbol sekery zavedl archeology ke svatému Bonifáci, symbol bílého pláště za svatým Martinem a trojlístek za svatým Patrikem.

Misonáři Německa, Francie a Irska potom expedice seznámily se svými pohnutými příběhy, aby je na to pozvaly do svých dílen.

Po nezbytných přípravách tak mohl propuknout závěrečný Evropský večer. Žáci Bonifáce sehráli jeho příběh o zkácení pohanského dubu, na jehož místě vyrostla jedlička, který Bonifác přijal za znak křesťanství. Od té doby si křesťané o Vánocích tento symbol dávají do svých domovů. Bonifácovci také náš stan vyzdobili krásnou vánoční výzdobou.
Obrazek
Žáci Martina sehráli epizodu o tom, jak se Martin rozdělil os vůj plášť se žebrákem a jak se později schoval mezi husy, když ho chtěli zvolit biskupem. Martinovci nám také upekli chutnou husí pečinku.

Večer vrcholil představením příběhu sv.Patrika, na motivy legendy zpracované Honzou Nedvědem. Patrikovci potom předvedli pravý irský tanec a roztancovali celé publikum.

Na úplný závěr si mnich Wilibrord vytáhl svůj zápisník ( noteboook) a promítnul nám fotografie z celého archeologického léta.
Obrazek
Archeologické léto skončilo, ale už pomalu přemýšlíme o tom příštím. Schválně, napište nám, na co bychom si mohli hrát za rok. Nejlepší nápady budou zváženy radou starších a top nápad se uskuteční.

Náměty můžete psát na naši mailovou adresu : guty@sceav.cz

horymil slezský :-)
 

Náhledy fotografií ze složky Křesťanská Evropa