Jdi na obsah Jdi na menu

1. Kovbojský den – 12.7

Aneb osidlování Ameriky

 

STŘÍPKY HISTORIE

 Kovbojství je nerozlučně spojeno s novým osidlováním Ameriky.V roce 1803 se území Americké Unie začíná rozpínat od východního pobřeží směrem na západ. V roce 1848 je k USA připojen Oregon( západní pobřeží) a Amerika se od této chvíle už rozpíná od jednoho oceánu ke druhému. Nastává čas pro nové osadníky, farmáře a dobytkáře, kteří civilizují nově získaná území. Vzniká fenomén kovboje – honáka krav, který se nebojí dobývat novou zemi tvrdou prací.

 

PŘÍBĚH

 Myšlenka osidlování patří kupodivu k základním dějovým liniím Bible. Už Abrahám je Hospodinem veden do exilu, do nové – zaslíbené země, kterou má obsadit pro příští generace Božího lidu. Motiv zaslíbené země se potom Písmem táhne až do konce.

Je možno Abrahámův příběh vyprávět na pozadí emigrantů do Ameriky, kteří podobně jako on hledají novou zemi pro „žití“ své víry, za cenu opuštění svého domova.

Text: 1.Mojžíšova 12,1-8

 

HONÁCKÉ SKUPINY

Kovbojové hnali svá stáda napříč Amerikou po slavných Trailech – dobytčích stezskách. Dělali to ve skupinách. I my se rozdělíme do 4 takových honáckých skupin abychom v nich přičuchli kovbojskému řemeslu.

 

KOVBOJSKÁ ŠKOLA

 Pokusíme se dětem přiblížit základy honáctví. Na jednotlivých stanovištích se budou učit : 1.JÍZDĚ NA KONI – honáci používali koně především k tomu, aby jejich pomocí hnali krávy z jedněch pastvin na druhé po slavných trailech, 2.ROZDĚLÁVÁNÍ OHNĚ – na  trailech napříč Amerikou se kovboj musel umět postarat i o přípravu večeře,3.STŘELBĚ – o nebezpečí na divokém západě nebyla nouze, puška je dodnes národní hrdostí američanů, (vzduchovka, nebo jiná zbraň ), 4.LASOVÁNÍ – občas bylo třeba dobytek odchytávat,  lasování to je umění jednoduše a účinně odchytit kus dobytka, 5. VÝROBA SÝRA 


REJŽÁKY

 Za odvahu a snahu oceníme naše novopečené kovboje nějakým tím místním platidlem. Co třeba rejžáky ? Kovbojové je využijí hned následujícího dne, kdy se vydají na divoký západ rýžovat zlato.

Obrazek

 


2. Zlatá horečka – 13.7

Aneb zlatokopové na Divokém Západě

 

STŘÍPKY HISTORIE

Stalo se to 24.ledna 1848. James Marshall našel v odpadní strouze pily, která patřila Johnu Sutterovi první valoun zlata. Zpráva se rychle rozšířila a už v květnu 1848 Sutterovy pozemky devastovalo 2000 kopáčů. Začala zlatá horečka. Centrem zlatokopecké horečky se stalo San Francisco v Kalifornii na západním pobřeží USA.

 

PŘÍBĚH

 Zlato je cenným kovem i v Bibli. Stalo se důležitou součástí Boží svatyně, ale i paláců izraelských králů. Nový Jeruzalém bude ze zlata. Zlato je v Bibli ale také symbolem lidského pádu. Podobně jak zlatá horečka v polovině 19.století v Americe, tak i zlatá horečka izraele na poušti, když se klaněli zlatému teleti způsobila mnoho zlého. Příběh o zlatém teleti má mnoho co říci i nám.

 Text : 2.Mojžíšova 32

 

ZLATOKOPECKÉ SKUPINY

 Kovbojové pobláznění vidinou snadného zbohatnutí, nechávají svá stáda a vydávají se na Západ rýžovat zlato. Honácké skupiny se tím pádem promění ve skupiny Zlatokopů.

 

ZLATOKOPECKÁ VESNICE

 Kup si u Johna Suttera pozemek, licenci a vydej se v okolí San Francisca hledat zlaté valouny do ledových vod Yukonu. Můžeš rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zkrachovat. Pamatuj, že zlato a rejžáky nejsou všechno !

 

 

 

 

3. Potlach – 14.7

Aneb kovbojská slavnost

 

STŘÍPKY HISTORIE

 

Pojem „potlach“ se vztahuje k velkým slavnostem rozdělování darů u Indiánů severozápadního pobřeží Severní Ameriky. Nejnákladnější slavnosti byly pořádány při ustanovování nového náčelníka. Potlach měl demonstrovat soudržnost skupiny i její bohatství. Později ústily slavnosti u rivalizujících stran v opravdové soutěže, které zajišťovaly dárci vysokou důstojnost a měly obdarovaného zruinovat, protože se pak musel velkoryse revanžovat.

PŘÍBĚH

 Poutavé a napínavé příběhy Arlety Richardsonové z života amerických osadníků – Příběhy z babiččina košíku mohou zaujmout i současné posluchače. Co třeba příběh: Babička a puška (str.94), anebo Ztracená bryčka ( str.97 ), nebo některý jiný ? Kniha vyšla v nakladatelství Samuel v roce 2006.

 

PŘÍPRAVA POTLACHU

Závěrečnou slavnost Kovbojského léta je opět potřeba dobře připravit. Proto naše kovbojsko-zlatokopecké skupiny opět změní profesi  a dají se do práce.

1. NOVINÁŘSKÁ SKUPINA – připraví historicky první vydání denníku GUTY POST. ( fotografie, články, rozhovory z průběhu kovbojského léta, informace apod., je možno použít sborový počítač, a tiskárnu ! )

2. COUNTRY SKUPINA – co by to byl za potlach bez kvalitní country hudby a zpěvu ? ( secvičení předem připravených písní s tématikou kovbojství a zlatokopectví, je možno zahrát staré pecky – Severní vítr, ale také vytvořit úplně nové )

3. ZLATOKOPECKÁ HISTORKA – k vydařenému potlachu patří jistě i nějaký ten dobrodružný příběh, ve kterém nosí chlapi kolty zatraceně nízko a dámy mají krinolíny krásně načechrané ….

4. KUCHYNĚ DIVOKÉHO ZÁPADU – nikdo jí vlastně nezná, o to bude zajímavější jí vytvořit a divoká jídla během potlachu servírovat !

 

POTLACH

Podle starého významu potlachu se pokusíme demonstrovat soudržnost naší skupiny a její bohatství.! Na potlach zveme od 18:00 rodiče a příbuzné!