Jdi na obsah Jdi na menu

Kázání

Příspěvky

Velikonoční Neděle

22. 3. 2008

V tomto týdnu jsem na hodině náboženství v jedné škole vyprávěl dětem Velikonoční příběh. Začal jsem vyprávěním o Poslední Večeři Pána Ježíše s učedníky.
Vyprávěl jsem o tom jak Ježíš při lámání chleba říkal – tak se brzy zlomí můj život, a při podávání kalicha s vínem – tak brzy bude prolita moje krev za vás. Pokračoval jsem, jak všichni byli smutní, jak se s něčím takovým nemohli smířit. A tehdy jedna holčička už to nevydržela a řekla : Ale to se opravdu nemůže stát! Bůh nemůže zemřít!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání | Fotografie: Velikonoční Neděle | 0 Komentářů:

Velký Pátek

20. 3. 2008

Historie zaznamenala výroky mnoha slavných osobností, které pronesli krátce před svoji smrtí. Tzv.poslední slova. Římský císař Julius Caesar řekl : I ty Brute ? – potom co mu i jeho blízký přítel zasadil ránu nožem při spiknutí senátu. Mistr Jan Hus řekl : Svatá prostoto – když jakási prostá žena přiložila otýpku slámy na hořící hranici, na které byl upálen, s vědomím že pomáhá upálit kacíře.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Velký Čtvrtek

19. 3. 2008

V posledních měsících jsme svědky nebývalého nárůstu vyhledávání příbuzných na základě genetické informace DNA. Mnozí otcové si dávají udělat test DNA, aby se ujistili, že jejich potomek je skutečně jejich. Mnohé děti v dospělosti činí totéž, z opačného důvodu, ve snaze dohledat se svých pravých rodičů.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil!?

12. 3. 2008

19.dubna tohoto roku uplyne už 65 let od chvíle, kdy ve Varšavském ghettu vypuklo slavné židovské povstání. Povstání ve Varšavském ghetu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Otče, odpusť jim, neboť nevědí co činí

12. 3. 2008

V jednom úsměvném českém filmu pro pamětníky se ptá profesor matematiky žáka na kosinovu větu. Žák chvíli přemýšlí a potom odpovídá : Kosinova věta zní: "Lomikare, Lomikare, zvu ťa na boží súd... do roka a do dne, hin se hukáže!“ Profesor odpovídá : Hm, já ti taky hukážu, ale na závěrečné konferenci! 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Trója 2

29. 1. 2008

Pojem Trojský kůň, je součásti obecného povědomí, stejně jako pověst s ním spojená. Kdo by neznal Homérův příběh ze Starého Řecka o Trojském princi Parisovi, který z Řecké Sparty unesl ženu tamnějšího krále.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Žijte tak, abyste se líbili Bohu

1. 1. 2008

Rok s osmičkou na konci, který je před námi, bude rokem mnoha významných výročí, která se dotýkají naší země, našeho kraje i naší církve. Rok 1918 – vznik republiky a nešťastné rozdělení Slezska, města Těšína. Rok 48 – začátek komunistické totality. Rok 68 – zklamané naděje a vstup ruských vojsk na naše území. Rok 78 – nástup Jana Pavla II. na papežský stolec a obnovení odporu v zemích východní Evropy proti diktatuře jedné strany.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Když Vánoce neladí

26. 12. 2007

Už při včerejší bohoslužbě tady byl vzpomenut příběh, který příliš neladí s Vánoční poetikou a pohodou, neladí ani s obrázky pana Lady, a zřejmě ani s Vánočním laděním České televize. Příběh malého Čtvrtka, který byl týden před Vánoci nalezen v popelnici a zázrakem zachráněn. Napadá mně další příběh, příběh sester z Bohumína, které týden před Vánoci srazilo v Karviné auto. Jedna zemřela na místě, druhá bojuje o život. V dnešní svátek mučedníka Štěpána, nám těch příběhů, co neladí s Vánocemi ještě přibývá.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání | Fotografie: Svátek Štěpána

Rám Vánočního Obrazu

25. 12. 2007

 

 Každý správný obraz má kvalitní rám. Dobrý rám slouží obrazu, nechává ho vyniknout. Špatný rám se dere do popředí, přebíjí, poutá na sebe pozornost, takže obraz samotný se ztrácí. Příběh této svaté noci patří mezi ty obrazy s kvalitním rámem. Betlémská stáj se svatou rodinou v centru jasně vyniká, všechno kolem ní jen decentně dokresluje tu velikou událost dějin.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání

Adwentowe drobiazgi

23. 12. 2007

Jako mali śmy zawsze z nie cierpliwością czakali na przybycie wujków między świętami, bo z nimi przychodzili nasi kuzyni, i oczywiście jakieś małe podarunki. Pamiętam na te chwile, kiedy przy oknie wyglądałem, kiedy się już pojawi biały trabant wujka. I kiedy się pojawił, to śmy ze siostrą głośną wykrzykowali: Uż jadą! Uż tu są!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kázání