Jdi na obsah Jdi na menu

Polský pěvecký sbor „HUTNIK“ vznikl v roce 1954. Prvním dirigentem a uměleckým vedoucím byl Karol Wronka. V letech 1985 - 1998 působil ve sboru Cezary Drzewiecki. Pod jeho vedením prožil sbor plodné období naplněné koncertováním nejen v domácím prostředí ale i v zahraničí. Od 1998 do 2002 roku sbor vedla Ewa Wigezzi a letech 2003 - 2006 byla dirigentem a uměleckým vedoucím Aleksandra Zeman.

Po osmileté přestávce je od ledna 2007 uměleckým vedoucím a dirigentem opět pan Cezary Drzewiecki.

Obrazek

„HUTNIK“ je nejaktivnějším pěveckým sborem v Třinci a regionu působícím při sdružení „Dům kultury - Sdružení uměleckých a zájmových aktivit, Třinec“, které sdružuje české a polské umělecké kolektivy. Svými koncerty u nás i v zahraničí přispívá ke sbližování kultur národů a národností.  V současnosti má sbor kolem 60 členů.

Sbor koncertoval ve 20 zemích Evropy. Zejména po roce 1989 se rozšířila jeho činnost o úspěšnou reprezentaci na koncertech v Anglii, Finsku, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Švédsku a také v Polsku, Lotyšsku a Litvě. Koncerty v Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Helsinkách, Londýně, Římě, Praze, Varšavě, Vilniusu a Vídni hodnotil místní a také odborný tisk velmi příznivě. Na XI. Světovém festivalu polských sborů v Košalině v roce 2003 získal nejvyšší ocenění ze 12 souborů sedmi zemí světa. Získal dále řadu ocenění na pěveckých soutěžích u nás a v Polsku. Koncerty pěveckého sboru „HUTNIK“ vysílaly televizní a rozhlasové stanice v Polsku, Rakousku, Jugoslávii a u nás. Zúčastnil se Sjezdu slovanských sborů v Katovicích, kde umělecká porota jeho vystoupení zhodnotila jako významnou reprezentaci polské a české regionální amatérské kultury.

Obrazek


           V neděli 16.května , od 15:00 vystoupí pěvecký soubor Hutnik v  evangelickém kostele v Gutech. Srdečně Vás zveme !