Jdi na obsah Jdi na menu

Guty

Obrazek

Malebná víska na úpatí Javorového, Gutských vrchů a Bystrého je jedna z nejstarších a néjkrásnějších na území Těšínského Slezska. Obec byla téměř nepřetržitě knížecím majetkem a nakonec patřila Těšínské komoře. První zmínka o Gutech se nachází v soupisech desátků vratislavského biskupa z roku 1305.

Mezi nejstarší sakrální stavby obce, ale i Těšínska, patří dřevěný kostelík Božího těla. Byl postaven v době reformace v roce 1563 a bohoslužby protestantů se zde konaly až do roku 1654, kdy byl zabrán katolíky.

Velká členitost katastru nepřála příliš rostlinné výrobě. Rozsáhlé svahy byly využívány pro salašnický chov ovcí a koz.

První škola byla v Gutech založena v roce 1791

V roce 1804 obec čítá 87 obytných domů, ve kterých žilo 574 obyvatel.

ObrazekOd roku 1843 se i v Gutech těží železná ruda pro nově vzniklé železárny, ve kterých nachází obživu stále více obyvatel. Počet dětí roste a v roce 1866 je proto postavena nová školní budova.

Přelom století je ve znamení zvýšeného zájmu o organizovaný kulturní a společenský život, jehož néjvětší rozvoj spadá do období mezi válkami. Mezi první spolky patří Dobrovolný hasičský zbor založený v roce 1909, Rolnický spolek - 1890 atd. Po vyřešení sporné otázky Těšínska připadly Guty Československu. V roce 1921 zde vzniká Matice osvěty lidové a rovněž je založena česká obecná škola. O rok později vzniká Matice školská.

Při sčítání lidu v roce 1930 žilo v obci 812 obyvatel, převážně protestantského vyznání, z toho 603 Poláků a 209 Čechů.

V roce 1980 byly Guty přičleněny k Třinci.

Toto byly informace pro ty co o Gutech nic neví.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stanislav Bobek - informace

24. 3. 2014 0:22

Dobrý den,
měl bych na Vás skromný dotaz. Vzhledem k tomu, že se nyní trochu zajímám o rodokmen rodiny a v jednom z mála dokumentů, které mi zůstaly je !Metryka urodzenia i chrztu! mého otce, kterého jsem ale vlastně neznal, protože zemřel, když jsem byl velmi mladý, je poznámka o jeho otci. Pavel Bobek, gospodski nar. v Gutach, evangelik. Dalo by se zjistit nějaké podrobnosti o něm ? Byl bych velmi rád, kdybyste mi odpověděli, nebo poradili, kde bych se mohl obrátit s dalšími dotazy.

S pozdravem
Stanislav Bobek, Karviná

e-mail: bobek100@volny.cz