Jdi na obsah Jdi na menu
Historie evangelického sboru v Gutech


Dějiny evangelíku v Gutech sahají až k samotným počátkům reformace. Již v roce 1563 si naši předkové stavějí dřevěný kostelík a vytvářejí evangelický sbor. ObrazekO 100 let později, v období protirefomace, ale svůj chrám musí opustit a scházejí se na tajných bohoslužbách v lesích. Pod nedalekou horou Godula dodnes stojí památník, který připomíná tuto nelehkou dobu náboženského útlaku.
V roce 1709 si v Těšíně evangelíci konečně mohou postavit svůj kostel a přestat se scházet pokoutně po lesích. V roce 1781 vydává Josef II. Toleranční patent a rok na to je postaven tzv.toleranční kostel v Komorní Lhotce, kde začínají na bohoslužby docházet i evangelíci z Gutů.

  V roce 1866 je v Gutech postavena evangelická škola - současná farní budova. V roce 1882 je založen evangelický hřbitov. V roce 1923 si evangelicí na hřbitově staví kapli. Po 2.světové válce v roce 1950 vzniká v Gutech samostatný evangelický sbor. Prvním pastorem sboru se stal Jerzy Badura. Dalším významným farářem v Gutech byl Kazimierz Suchánek. Pod jeho vedením došlo v roce 1968 k přestavbě hřbitovní kaple do dnešní podoby. Byl rozšířen oltářní prostor a pod věží vznikl chór.
Obrazek
V roce 2002 započala přestvba farní budovy. Byla vyměněná střecha, v podkroví vznikl byt pro pastora, v přízemí se rozšířily prostory pro sbor - toalety, klubovna a kuchyňka. Přestavba fary byla dokončena v roce 2005 a 4.prosince byla farní budova slavnostně znovu otevřena.
   
    pastor Vlastimil Ciesar
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lol - lol

29. 5. 2009 15:26

lololo

Daniel S. - Ježíšův kostel

31. 7. 2008 21:54

Kdo má zájem o dějiny evangelického Ježíšova kostela v Těšíně, který byl evangelíkům povolen v roce 1709, a kam docházeli i evangelíci z Gutů, může se podívat na stránky http://www.jezisuvkostel.estranky.cz.